Tajna historia XX wieku - Nowa wojna

Betonowe przyczółki w pobliżu brzegu Odry pod Cedynią zastanawiają. Urywają się daleko od rzeki. W jakim celu je wybudowano? Wykorzystano je w czasie ćwiczeń Układu Warszawskiego „Bariera 79” w 1979 roku.

Czy był to sprawdzian wielkiej inwazji na Zachód?






Produkcja: 2016
Premiera TV: 31 październik 2016

Reżyseria: Bogusław Wołoszański
Muzyka: brak informacji (nie pojawia się w napisach)
Obsada: Bogusław Wołoszański


Notatki:
Fragmenty wywiadu z prowadzącym program z 1 listopada 2016 r. (po premierze tego odcinka):
Robert Jurszo, Wirtualna Polska: Czy – tak jak pisze pan w swojej ostatniej książce ''Wiek krwi'' – w 1980 r. nad ziemskim globem zawisło zagrożenie III wojną światową?
Bogusław Wołoszański: Tak. Wskazuje na to wiele faktów.

Na przykład?
Chociażby wielkie ćwiczenia wojsk Układu Warszawskiego, które odbyły pod nazwą ''Bariera 79''. Przeprowadzono je w 1979 r. w rejonie Cedyni. Przed manewrami zbudowano tam intrygujące konstrukcje, których pozostałości możemy oglądać do dziś. Chodzi o dwa przyczółki mostowe nad Odrą, na których jednak nie ustawiono mostów. Te ostatnie – w częściach – leżały na pobliskiej stacji kolejowej, gotowe do złożenia. Podczas ''Bariery 79'' przetestowano ich składanie i użycie. Nieopodal znajdował się - jeszcze przedwojenny, ale odnowiony – inny most nad Odrą, który jednak był wyłączony z użycia.

Dlaczego?
Ponieważ był przewidziany tylko i wyłącznie do celów wojskowych. Jego zadaniem – razem z dwoma składanymi mostami – było przeprawianie przez Odrę 24 składów kolejowych na dobę. Miały one dowozić zaopatrzenie jednostkom, które z terytorium NRD wdzierałyby się do Europy Zachodniej. W tym trzem polskim armiom tzw. Frontu Polskiego, które także miały wziąć udział w inwazji. Podczas ''Bariery 79'' testowano właśnie ten scenariusz. To oczywiste fakty, które pokazują, że Układ Warszawski w tamtym czasie był już bardzo dobrze przygotowany do ataku na Zachód.

A może ''Bariera 79'' to był jedynie ''straszak'', prężenie muskułów przed Zachodem, a nie żadne przygotowanie do inwazji?
Jestem przekonany, że to nie była manifestacja siły. To było zbyt duże i kosztowne przedsięwzięcie. Proszę zwrócić uwagę na wybudowanie wspomnianych przyczółków mostowych, które przecież musiało pochłonąć znaczne środki. I pamiętać też o tym, że zrobiono to w czasie, w którym radziecka gospodarka zaczynała już dostawać zadyszki.
cały wywiad ☞ TUTAJ


Wikipedia (polski)


02.170426

(POL) polski,


- BRAK ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz