Sensacje XX wieku - Jak umierali bogowie, cz.3

CZĘŚĆ TRZECIA: (ostatnia)
Beria

Miejsce Jeżowa jako Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRS przejął w 1938 r. Ławrientij Pawłowicz Beria (ros. Лаврентий Павлович Берия‏, gruz. ლავრენტი პავლეს ძე ბერია - Lawrenti Pawles dze Beria), który był ostatnim i zarazem jednym z najkrwawszych ze stalinowskich oprawców na szczytach władzy (m.in. był bezpośrednio odpowiedzialny za mord polskich oficerów w Katyniu). Od 1938 szef NKWD, od 1941 wicepremier ZSRS, od 1945 także marszałek Armii Czerwonej, nadzorował sowiecki program uzyskania broni nuklearnej, wywiad wewnętrzny oraz szpiegów sowieckich m.in. w USA i od końca wojny stopniowo obejmował coraz więcej urzędów i stanowisk.
Był wyraźnym pupilem Stalina, który samemu będąc człowiekiem wstrzemięźliwym, nawet pozwalał mu na porywanie na ulicach miast ładnych, nieletnich dziewcząt (które Beria gwałcił czasami przez kilka dni). Było oczywiste, że miał zostać jego następcą. Po śmierci Stalina rzeczywiście został przywódcą ZSRS posiadającym praktycznie nieograniczoną władzę w całym kraju. Jednak, ku ogólnemu zdumieniu kierownictwa partii komunistycznej, w pierwszych dniach po śmierci Stalina cieszył się z jego śmierci, wyrażał się o nim bardzo niepochlebnie i głosił poglądy sprzeczne z dotychczasową linią polityczną. Jeszcze bardziej zastanawiający jest fakt, że w ciągu krótkiego okresu swej władzy, ten powszechnie uważany za "bestię" i "rzeźnika ludu" aparatczyk stał się autorem najbardziej liberalnego projektu zmian ustrojowych w historii Związku Sowieckiego. Jednak Chruszczow, Malenkow i Mołotow bardzo szybko uznali, że Beria posuwa się za daleko (planował m.in. wycofanie wojsk sowieckich z Niemiec, a w dalszym terminie także z Polski) i w wyniku zawiązanego przez nich spisku Beria został usunięty ze stanowiska i stracony w 1953 r.




Produkcja: 1996

Reżyseria: Tomasz Kostuch
Muzyka: Dariusz Żebrowski
Obsada: Bogusław Wołoszański

Notatki:
Klub Sensacji XX wieku: stan zbiórki funduszy na okręt-muzeum ORP Orzeł; biblioteka - "Samoloty Luftwaffe" Marka Murawskiego oraz kwartalnik "Militaria" poświęcony polskiemu czołgowi 7TP.

Wikipedia (polski)
  1. Jak umierali bogowie, cz.1 - "Żelazny Feliks" Dzierżyński
  2. Jak umierali bogowie, cz.2 - Gienrich Jagoda i Nikołaj Jeżow
  3. Jak umierali bogowie, cz.3 - Ławrientij Beria


04.180809

(POL) polski,


Beria z córką Stalina na kolanach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz